AUCC Logo

2010/11 Season's trophy holders

Junior Player of the Grade awards

Bleier Trophy

Most outstanding Year 2 player based on all performances for the Club during the season

Jonah Pastiroff

Junior Presidents Cup

Most outstanding Year 3 player based on all performances for the Club during the season

Matthew Campbell-Patson

Club Captains Cup

Most outstanding Year 4 player based on all performances for the Club

Finn Restieaux

Vice Chancellors Cup

Most outstanding Year 5 player based on all performances for the Club

William Finch

Kirk Wallace Cup*

Most outstanding Year 6 player based on all performances for the Club during the season.

Matt Soroka

Jack Burton Cup

Year 7 player scoring the most club points in Saturday competition

Dillon  Wijesinghe

Graeme Lynch Cup

Most outstanding Year 7 player based on performances for the Club in traditional inter-club fixtures

Felix Wilson

ACA Cup

Most outstanding Year 8-U14 player

Hamish Graham and     Callum Mark

Past Presidents Cup

Most outstanding U15 player

Joshua Fisher 499 points

Committee Cup Awarded to the most outstanding junior player in the under 18 grade, based on all performances for the Club during the season. Zaveri Vedant

Richard Walker Cup*

Most outstanding junior girl playing soft-ball cricket based on all performances for the Club during the season

Stella Naudts

Junior Grade Trophies

Professor H.S. Dettman Cup (Keepers Cup) Awarded to the wicket keeper (U18-Year 5) taking the most dismissals as a WK during the season based on all performances for the junior club Mark Robinson 12 dismissals
Lex Forrest Bowl Awarded to the fielder (all grades) who takes the most catches during the season based on all performances for the junior club Finn Restieaux 22 catches
R.C. Hooton Cup Awarded to the fielder (all grades) who makes the most run-outs during the season based on all performances for the junior club Jonah Pastiroff 16 run outs
Hadlee Cup Awarded to the player (all grades) who takes the most wickets during the season based on all performances for the junior club Finn Restieaux 31 wickets
Sponsors Cup Awarded to the player (U18 - Year 5) recording the best bowling figures during an innings for the junior club Campbell Ayres 6/13
Bradman Cup Awarded to the player (all grades) who scores the most runs during the season based on all performances for the junior club Felix Wilson 555 runs
runsLife Members’ Cup Awarded to the player (U18 - Year 5) recording the highest score during an innings for the junior club Joshua Kelly 84 runs
Bob Lang Memorial Cup Awarded to the players scoring the highest partnership in an innings in the junior grades Jack Keys - George Levin 126 run p/ship
Rep Cup Awarded to the player recording the best batting performance for EDCA or Auckland in a representative game Jeremy Myers 64*
EDCA Cup Awarded to the player recording the best bowling performance for EDCA or Auckland in a representative game  
Sportsmanship Cup Awarded for Club spirit (recipient will be selected from the highest graded junior team) Lucy Creighton
Bill Hart Trophy Awarded to the coach whose team wins the Club’s Best and Fairest teams competition  
Bill Hart Teams Competition Medals Awarded to the top three teams in the Club’s Best and Fairest teams competition

1st Place   

2nd Place

3rd Place   

Senior Grade trophies

Morrison Cup                         Most Run                                                                              Tim Dineen 654
Minogue Cup Highest Score Brodie Wakefield 146
King Cup Most Enterprising Batsman Kanchan Bandyopadhyay
Presidents Cup Most Wickets Brad Cates 48 wickets
Spurdle Trophy Best Bowling Figures Brad Cates 7-21
Dykes Cup Best Fielder James Boyle 13 catches
Thompson Cup Best All rounder Brad Cates

 Senior 1 day and T20 Trophies

Gibbons-Eustace Cup Most Runs (1D or T20) Harry Harris 471
Burton Cup Highest Score (1D or T20) Richard Tucker 208*
Anderson Cup Most Wickets (1D or T20) Eamon Crowther 24 wickets
Warneford Cup Best Bowling Figures (1D or T20) Rajiv Trivedi 6-52
Bell Cup Best Fielder (1D or T20) Ross Cooper 4 catches and Hamish Syrett
Mark Richardson Cup Best all rounder (T20 competition) Nick Crosswell 404 points
Bennett Cup Best all rounder (1D competition) Harry Harris 811 points

Women's graDe Trophies

Akarana Cup                                     Awarded to the best first year player in  hardball cricket                                                          
Prichard Cup
Awarded to the best fielder (most senior team) Sophie Pascoe
Badham Cup Awarded to the player (most senior team) who scores the most runs Stephanie Carr 826 runs
Drumm Cup Awarded to the player (most senior team) who takes the most wickets Karis Benjamin 36 wickets

Presentation of All Grade Awards and Supreme Club Awards

Keepers Trophy – Most dismissals by a WK in all senior grades Richard Skelton 17 catches 5 stumpings
Simon Hollies Memorial Trophy - Outstanding contribution both on and off the field by a senior player James Boyle
McKenzie Cup - Outstanding senior club spirit Dave Lewy
Patrons Shield – Volunteer services to the junior club Brian Donnelly
Emily Drumm Salver – Most outstanding junior girl Alex Hurley
Centennial Bails - Best partnership in all senior grades (Men and Women) Stephanie Carr and Alex Hurley 221*
J T Sparling Cup - Most outstanding junior boy Matt Ansell
Laurie Schnauer Memorial Cup or “Mr Cricket” award - the Senior Club Player of the Year Brad Cates 1334 points

 

 

CANCELLATIONS

Help with CricHQ

SPONSORS

MEMBER LOGIN



 


Colin Maiden Park - the future

Wednesday 18th December 2013 will go into our Club's history book as a hugely significant day - the day that our home at Colin Maiden Park was secured.  See the press release from Auckland Council and the statement from the Vice-Chancellor of Auckland University.


ICC Cricket 360 came to AUCC!!

Click here to view the segment


Click on the icon to join the AUCC Junior Facebook Page

Click on the icon to join the AUCC Senior Facebook Page